10.5.2018
Převzetí neúplného autovraku

Jste provozovatelem zařízení ke sběru autovraků?

Víte jak přistoupit k evidenci neúplného autovraku?

Můžete takový autovrak do zařízení vůbec přijmout, a když ano, tak za jakých podmínek?

 

Převzít autovrak a vystavit potvrzení o jeho převzetí tak, aby bylo v souladu s výkladem ustanovení § 3 vyhlášky č. 352/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s autovraky, znamená, že provozovatel zařízení ke sběru autovraků vystaví vlastníkovi autovraku nebo obci písemné potvrzení o převzetí autovraku v případě, že byla odevzdána alespoň karoserie nebo rám s označením identifikačního čísla VIN a motor s označením identifikačního čísla, pokud bylo uvedeno v osvědčení o registraci vozidla.

Do zařízení tedy můžete přijmout a vydat potvrzení o převzetí neúplného autovraku i v případě, že převezmete jen:

  • čistou karoserii (s kódem VIN) bez motoru (v osvědčení o registraci – velkém TP – není číslo motoru uvedeno);
  • část čisté karoserie s kódem VIN (např. uříznutá za sloupkem B) bez motoru (v osvědčení o registraci – velkém TP – není číslo motoru uvedeno).

Pokud do svého zařízení přijmete neúplný autovrak, ze kterého lze zjistit VIN kód, bude tím zaručeno naplnění účelu legislativy a dané vozidlo bude možné vyřadit z evidence.

Jako provozovatel zařízení do systému dále uvedete všechny chybějící části, v ideální variantě se stručným vysvětlením důvodu tohoto stavu, např. opuštěný autovrak nalezený na území obce.

Takové vozidlo pak může být na základě potvrzení o převzetí příslušným dopravním odborem vyřazeno z registru vozidel.

Na závěr dodáváme, že převzetí neúplného autovraku již nemusí být bezúplatné.

 

Bc. Jiří Tichý
INISOFT s.r.o.

 

Sdílejte tento článek: